Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dünyada her yıl milyonlarca insan, ülkemizde ise binlerce insan rektum kanserine yakalanmaktadır. Özellikle halkımızın tuvalet ile ilgili şikayetlerini söylemekten çekinmesi, hastalığın fark edilmesini geciktirmekte ve tedavi sürecini zorlaştırmaktadır.

Rektum Kanseri Nedir?

Kalın bağırsağın makata açılan bölümü rektum olarak isimlendirilir. Kalın bağırsağın son kısmı rektum olup, kuyruk sokumu kemiğinin (sakrum) önünde bulunur. Rektumda oluşan kanser hücreleri rektum kanseri olarak adlandırılır. Halk arasında daha çok makat kanseri olarak bilinen hastalığın, 35 yaşını geçen kişilerde görülme olasılığı daha çoktur. Batıda en çok karşılaşılan kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alan rektum kanserinin ölümle sonuçlanma olasılığı oldukça fazladır. Genetik faktörler hastalığın oluşmasında önemli bir yer tutar.

Rektum Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Dışkıda kan gözlemlenmesi, hastalığın en önemli belirtilerindir. İshal, kabızlık ya da dışkının çok ince olması, çok sık tuvalete gidildiği halde yeterli dışkı gelmemesi, karında ağrı ve şişlik, dışkı içinde mukus, yorgunluk, kilo kaybı ve karın ellendiğinde sertlik hissedilmesi rektum kanserinin belirtilerindendir.

Ne yazık ki ülkemizde dışkıda kan görüldüğü zaman hemoroid ile karıştırılıyor ve hastalar doktora gitmeye gerek görmüyor. Kanserin ilerlemesine neden olan bu durum nedeniyle her yıl yüzlerce kişi hayatını kaybediyor.

Rektum Kanserinde Kimler Risk Altındadır?

  • 50 yaşın üstündeki kişiler,
  • Ailesinde kalın bağırsak kanserine yakalanmış yakını olanlar,
  • Önceden kalın bağırsak kanseri, meme kanseri ya da rahim kanserine yakalananlar,
  • Kolonda polipleri olan kişiler,
  • Kolit ya da Crohn gibi kronik bağırsak hastalığı bulunanlar,
  • Çok fazla hayvansal yağ ve kırmızı et tüketenler, lifli besinleri yeterli düzeyde tüketmeyenler,
  • Aşırı kilolu kişiler, sigara ve alkolü çok sık tüketenler ve çok az hareket eden kişilerin rektum kanserine yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Rektum Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Erken teşhis, her hastalıkta olduğu gibi rektum kanserinde de en önemli şeylerden biridir. Görüntüleme yöntemleri ile hastanın akciğer filmi, karın bilgisayarlı tomografisi (BT), ultrasonografisi (US), manyetik rezonansı (MR), endorektal ultrasonografisi (ERUS) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) çekilerek hastalığın hangi evrede olduğu belirlenir.

Rektum kanserinde en sık kullanılan tedavi şekli, kemoterapi ya da radyoterapidir. Hastalığın yaygınlık durumuna göre uygulanacak tedaviler değişebilir. Teşhis aşamasında iyi huylu poliplere rastlandıysa, bunların cerrahi yöntemlerle alınması, kanserin yayılması önlemek için yeterli gelir.

Hastalık tedavi edilmediği sürece etrafındaki organlara sıçrayabilir, bu durumda da acil ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir. Planlanmış ameliyatlara nazaran daha ani geliştiği için acil ameliyatlarda başarı oranı daha düşüktür. Bu yüzden belirtiler fark edildiği anda doktora gidilmesi, hastalığın seyri için hayati önem taşımaktadır.

18 Eylül 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?