Rezene Çiçeği Kanser Tedavisinde Kullanılıyor

Rezene çiçeği, kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkları ve rahatsızlıkları etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılmaya başlandı. Ayurveda and Integrative Dergisi’nde yayınlanan bir incelemeye göre eski çağlardan beri kullanılan rezene çiçeğinin,  kanser tedavisinde etkili olduğu ifade edildi.

Nigella sativa olarak da bilinen rezene bitkisi, Güney ve Güneybatı Asya’ya özgü yıllık çiçekli bir bitkidir, aynı zamanda Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güney Avrupa da yaygın olarak bulunur. Rezene çiçek ekstrelerinin, farklı bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde yardımcı olduğu bilinmektedir.

Rezene çiçeği tümör oluşumunu engelliyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Amerikan Sharjah Üniversitesi’nden araştırmacılar, rezene çiçeğinin kanser karşıtı özelliklerini inceleyen bir araştırma yaptı. İnceleme sırasında ekip, rezene çiçeğinin antiproliferatif, proapoptotik ve antioksidan etkilerine müdahale eden moleküler ve hücresel mekanizmalarını keşfetti. Ayrıca, rezene çiçek ekstrelerinin tümör başlangıcını ve ilerlemesini baskılama potansiyeli olduğu bulundu.

Rezene Çiçeği Kanser Tedavisinde Kullanılıyor

Araştırmacılara göre rezene çiçeğinin kanser karşıtı özellikleri temel olarak güçlü antiproliferatif, proapoptotik, antioksidan, antimutagenik ve antimetastatik roller sağlama kapasitesi ile ilişkiliydi. Ek olarak, tümör büyümesine ve ilerlemesine karşı koruyucu etkileri, enflamasyonu durdurma ve bağışıklık arttırıcı etkiler sağlama kapasitesine bağlanmıştır.

Rezene çiçeği özütleri, çeşitli kanser türlerindeki tümör büyümesinde ve tedavisinde kullanılabilir. Tümörün farklı aşamalarını kontrol edebilmek için anti-kanser terapötik ajanların geliştirilmesinde potansiyel olarak rol oynayan rezene çiçeğinin moleküler ve hücresel mekanizmalarını daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak, son 20 yılda yapılan deneysel çalışmalar, rezene çiçek ekstrelerinin kanser tedavisinde tümör başlangıcı, büyüme ve metastazın kontrol edilmesinde etkili ajan olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

Rezene çiçeğinin faydaları

Rezene çiçeğinin küçük siyah tohumları; vitamin, amino asit, saponin, lif, protein,  linolenik ve oleik asitler, uçucu yağlar, alkaloidler, demir, sodyum, potasyum ve yağ asitleri bakımından zengindir. Rezene çiçeğinin faydaları şunlardır;

  • Cilt sağlığı: Rezene çiçeği yağını limon suyuyla karıştırmak, sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Bir fincan limon suyuna yarım çay kaşığı rezene yağı ekleyerek yüzünüze uygulamak lekelerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • Diyabet kontrolü: Her sabah bir fincan siyah çaya bir çay kaşığının yarısı kadar rezene çiçeği eklemek diyabetik kişilerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olabilir.
  • Astım: Rezene tohumlarını ılık suda bekletmek ve daha sonra karışımı en az 45 gün boyunca içmek, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda astım gibi nefes alma zorluklarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 

04 Ekim 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?