Safra Kesesi Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle safra kesesi kanseri çok nadir rastlanılan ve agresif seyirler gösteren bir kanser çeşididir. Genel olarak safra kesesi kanseri erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Çoğunlukla bu kanser türü 65 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygın görülür. Ancak hastalar safra kesesi kanserinin ilerleyen safhalarında doktora başvurmaktadırlar. Safra kesesi kanserinde en çok ortaya çıkan şikâyetler karında meydana gelen ağrılar ve sarılık olarak ortaya çıkmaktadır.

Safra Kesesi Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Genellikle safra kesesi kanserinde pek çok belirti görülebilir. Çoğunlukla safra kesesinde meydana gelen iltihaplar, safra kesesinde mevcut olan taşlar gibi birçok faktör hastalığı tetikleyebilir. Genel olarak safra kesesi kanserinde en yaygın olan belirtiler bulantı, kilo kaybetmek, iştahsızlık, kusma belirtileri var iken ancak en fazla görülen belirtilerden biriside karın bölgesinin sağ üst tarafından arka kısma doğru özellikle geceleri artan çok şiddetli ağrılardır. Safra kesesi kanseri hastalığı ilerleme gösterdikçe kişinin çektiği ağrıda artmaktadır. Safra kesesi kanserinin %60’da sarılık ortaya çıkmaktadır. Uzmanların araştırmasına göre karaciğerde büyüme gerçekleşmektedir. Laboratuarda yapılan tetkiklerde kanın içersinde aranan alkalin ve fosfataz seviyelerinde meydana gelen artışlardır. Yapılan bu araştırma sonrasında %65 karaciğer bölgesinde meydana gelen doğrudan bir yayılmadır. Ancak safra kesesi kanseri doğrudan diğer organları da etkileyebilen tehlikeli olan hastalık çeşididir.

Safra Kesesi Kanseri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Genellikle safra kesesi kanserinde en önemli yöntemi röntgen yer almaktadır. Daha sonra idrar ve kan tahlilleri yapılır. Özellikle safra kesesi kanserinden korunmak için eğer safra kesesinde iltihaplanma ve röntgen sonrasında taş mevcut ise daha sonra olabilecek her türlü komplikasyonu engellemek için cerrahi müdahale ile safra kesesi alınmalıdır. Ancak bu tip hastalıklarda genel olarak geç kalınmaktadır. Belirtiler olmasına rağmen doktora başvurulduğunda ve kanser teşhisi konulduğu vakit oldukça geç kalınmış olmaktadır. Hatta safra kesesinde görülmüş olan herhangi bir komplikasyonda hemen cerrahi müdahale yapılması kişilerin hayatlarını pek fazla etkilemez.

Safra Kesesi Kanserinin Evreleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle tanı yapıldıktan sonra %65 civarında karaciğere doğru olarak bir yayılma söz konusu olmaktadır. Genellikle safra kesesi kanserinde erken evrelerde yayıldığı organlar öncelikle mide, ince bağırsak, on iki parmak bağırsağı ve kalın bağırsağa doğru ilerlemektedir. Çoğunlukla tümörler lenf den on iki parmak bağırsağına ve oradan da karın zarının arkasında mevcut olan lenf düğümlerine sıçrar. Ancak en yaygın olarak görülen komplikasyonu ise safra kesesinin su ile dolmasıdır. Ayrıca safra kesesi kanseri çoğunlukla umutsuz ve kötü bir yol izlemektedir.
Safra kesesi kanserinde tedavi mutlaka cerrahi girişimdir. Nasıl müdahale edileceği hastalığın evresine göre belirlenir. Bu yöntemler laparoskopik kolesistektomi ve açık kolesistektomi kullanılarak müdahale edilmesi şeklinde yapılmalıdır.

28 Nisan 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?