Sanal Kolonoskopi ve Kolonografi Nedir?

Bilgisayarlı tomografi cihazı sayesinde ya da manyetik rezonans görüntü elde etme yöntemi ile kalın bağırsağın üç boyutlu bir şekilde anlık görüntüsünü alma işlemine sanal kolonoskopi adı verilmektedir. Alınan bu görüntü sayesinde kalınbağırsakta ne gibi problemlerin meydana geldiği çok kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bilindiği üzere günümüzde birçok kalınbağırsak sorunu bulunmaktadır ve bu sorunların tespit edilebilmesi, sanal kolonoskopi olmadan son derece zordur. Bu konuda teknolojinin son nimetlerinden yararlanılmaktadır.

Sanal kolonoskopi yaptıranlar, birtakım sorunlar doğrultusunda hekimlere başvurmaktadır ve alınan şikayetlere göre hastada oluşabilecek sorunlar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Yani bu yöntem sayesinde kalınbağırsaktaki, polip veya kanser problemleri ve divertikül gibi sorunlar tespit edilmeye çalışılmaktadır. Kolonoskopide, BT kolonoskopi ve MRG kolonoskopi olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. BT kolonoskopi ile kalınbağırsaktaki sorunu tespit edebilmek adına X ışınları kullanılmaktadır. Öte yandan MRG kolonoskopide X ışınlarından değil de, farklı bir teknolojiden yararlanılmaktadır. Yani BT kolonoskopide radyasyon fazlasıyla mümkünken, MRG kolonoskopide bu durum söz konusu değildir.

Sanal Kolonoskopi ve Kolonografi Nedir?

Kolonografi Nedir?

Kolonografi nedir?” sorusunu, multi dedektör BT kolonogfrafi başlığı altında açıklamak daha doğru olacaktır. Bilgisayarları kolonografide asıl amaç, ışınlar nedeniyle vücudun zarar görmemesini sağlamaktır. Hastalıkların taranması konusunda oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri olan kolongrafi, hızlı ve kesin incelemeler için gerekli olan bir yöntemdir.

Genel anlamda kolonografi yönteminin akciğer kanseri, kolon kanseri ve bazı kanserlerin tetkiki için kullanıldığını söylemek doğru olacaktır. Bu  kanserlerin tetkik edilmesi konusunda normal inceleme yöntemleri yetersiz kalabilmektedir. Söz konusu kanserler, bulundukları bölgede son derece küçük ve fark edilmesi zor boyutlarla kendilerini gösterebilmektedir. İşte tam da bu noktada kolonografi adı verilen sistem devreye girmekte, bölgedeki en ufak bir sorunu bile net bir şekilde tespit edebilmektedir. Kolon ve akciğer kanseri, yıllar içerisinde kendini gösteren, ilk aşamalarında zor tespit edilen kanser türleridir. Ayrıca vücutta ilk aşamalarda belirgin bir soruna da neden olmamaktadırlar. Bu noktada ise erken tarama için kolongrafi kullanılmakta ve bu yöntem genel olarak belirli yaş gruplarına ya da özel olarak şüphelenilen hastalara kullanılmaktadır.

03 Nisan 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?