Sıcak Çay İçmek Kanser Riskini Artırabilir

Sıcak çay, özellikle kış döneminde ısıtan ve boğaz ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilen bir içecektir. Çay içmek sabahları enerjinizi artırabilir veya sizi rahatlatabilir. Yapılan yeni bir çalışmada, sıcak çay içmenin bazılarımız için ciddi olumsuz sonuçlara neden olabileceği ortaya çıkmıştır.

Dünya geneline baktığımızda, sıcak çay çok sevilen bir içecektir. Euromonitor International, 2016 yılında sadece 2,9 milyon ton çay tüketildiğini tahmin ediyor. Çayın bu kadar tüketilmesinin altında yatan nedenler elbetteki lezzeti ve içerdiği polifenoller gibi bileşiklerin antioksidan etkilerinden kaynaklanıyor.

Sıcak Çay İçmek Yemek Borusu Kanserine Neden Olabilir

Çin’deki Pekin Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma, çayın hangi sıcaklıkta içildiğinin, bazı sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir. Pekin Üniversitesi Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Anabilim Dalı doktora öğrencisi olan Jun Lv, sıcak çay tüketiminin özofagus (yemek borusu) kanserinin başlangıcı ile ilişkili olduğunu buldu.

Sıcak Çay İçmek Kanser Riskini Artırabilir

Dünya Kanser Araştırma Fonu’na göre, özofagus kanseri dünya çapında en sık görülen kanser türleri arasında 8. sıradadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, 2017 yılında yaklaşık 16.940 özofagus kanseri vakası yaşanırken, 2014 yılında yaklaşık 45.547 kişinin bu kansere yakalandığı saptanmıştır.

Lv’ye göre, düzenli olarak sıcak çay içmek, aynı zamanda sigara içen ve alkol tüketen kişilerde özofagus kanserine neden olabilir. Lv ve meslektaşları araştırmalarını National Natural Science Foundation of China and the National Key Research and Development Programı’nın bir parçası olarak gerçekleştirdiler. Çalışmanın bulguları Annals of Internal Medicine dergisinde yayınlandı.

Kanser Riskinde 5 Kat Artış

Lv ve ekibi çok sıcak çay içmek ile Çin nüfusundaki özofagus kanserinin gelişimi arasındaki bağlantıyı incelediler. Çin sadece bir numaralı çay tüketicisi değil, aynı zamanda bu tür kanserin en yüksek insidanslarından birine sahip olan bir ülkedir. Araştırmacılara göre, özellikle Çinli erkeklerin sadece sıcak çaya değil, sigara ve alkole de meyilli olması kanser riskini artırıyor.

Lv ve meslektaşlarının söylediği gibi; tütün, alkol ve çayda bulunan bileşikler çok yüksek sıcaklıklarda tüketilen içeceklerin olumsuz etkilerini artırıyor.

Araştırmacılar, Çin’deki kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkların gelişimi hakkında veri toplamak olan Çin Kadoorie Biobank çalışmasının katılımcılarının sağlığını izledi. Sonuçları test etmek için bilim adamları, mevcut kanser teşhisi olan katılımcıların yanı sıra çay, alkol ve sigara içenleri testin dışında bıraktılar. Sonunda, 30-79 yaş arası 456,155 yetişkin katılımcıdan elde edilen verileri analiz ettiler.

Tüm bu katılımcıların sağlık gelişmeleri daha sonra ortalama 9 yıllık bir süreçte takip edildi. Bu dönemde 1,731 katılımcıya özofagus kanseri tanısı kondu.

Lv ve ekip, sıcak çay içilmesi, düzenli alkol alımı ve sigara kullanımı ile özofagus kanseri riski arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Bu alışkanlıkların her üçüne sahip olanlar, yani sıcak çay içen, sigara kullanan ve alkol tüketen kişiler; yüksek sıcaklıklarda çay tüketmeyen, alkol veya sigara içmeyen akranlarına kıyasla bu tür kanser riskine 5 kat fazla yakalanıyor.

24 Kasım 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?