Solid Tümör Nedir? Solid Tümör Çeşitleri Nelerdir?

Latince kökenli bir kelime olan tümör, şişkinlik ya da ur anlamına gelir. Solid ise katı, dayanıklı anlamındadır. Belli bir bölgede ortaya çıkan, büyümeye eğilimli, kendine özgü dokular tümör olarak adlandırılırlar. Kimi tümörler ayrışmamış kimileri ise embriyonal şekilde bulunabilirler.

Solid tümör, elle muayene edildiğinde ele gelen, sert ve bilye biçimindeki dokuları ifade etmek için kullanılır. Vücudun her yerinde oluşabilmesine karşın, daha çok göğüste, karaciğerde ve koltuk altında görülür. Solid tümör, bazı dokuların içinde, farklı dokular tarafından çevrelenmiş ve içlerinde sıvı olan yapıların genel ismidir. Meydana gelen bu dokuların çevresi farklı dokulardan çevrelendiğinde, diğer dokular ile sıvı alışverişi gerçekleşir ve buna da kitle denir.


Vücudumuzun pek çok yerinde kitle oluşma ihtimali son derece yüksektir. Daha çok yumurtalık kısmında var olan kitleler hızlı bir şekilde yayılırlar. Burada oluşan tümörler çok rahat fark edilebilirler, bu nedenle erken teşhis edilmeleri son derece kolaydır. Solid tümörler katı yapıdadırlar ve içlerinde hiç boşluk olmayan dokulardır. Sert yapıdaki solid tümörler, iç organlara yerleşebilir ve bu bölgelerde yayılabilirler.

solid tümör nedir

Solid Tümör Çeşitleri Nelerdir?

Tümörlerin adlandırılması Latinceye göre yapılır. Sonunda “-om” hecesi olan tümörler şişkinliğe sebep olan dokunun ismini alırlar. Örneğin “lipom”, “yağ dokularında oluşan aşırı şişkinlik” anlamındadır. “Osteom”, “kemik tümörü”nü ifade eder. Solid tümörler iyi huylu ve kötü huylu olabilirler.

İyi huylu solid tümörler kanser sayılmazlar. Oldukça yavaş büyüyen bu tümörlerin yayılmaları da yavaş ve belli bir seviyeye kadardır. Etrafları kapsülle sarılı olduğundan komşu dokularla sıvı alışverişi yapamazlar ve doğrudan bağlantı kuramazlar. İyi huylu solid tümörlerin metastaz yapma olasılığı yoktur. Bazı durumlarda kendi kendilerine küçülebilir, büyümeleri durabilir ve yok olabilirler. Fakat iyi huylu solid tümörler, kötü huylu solid tümörlerin habercisi olabilirler.

Kötü huylu solid tümörler kanser habercisidir. Primer tümör olarak adlandırılan kötü huylu solid tümörler, vücudun başka bölgelerinde meydana gelen kardeş tümörler ile etkileşime geçerek metastaz yapabilirler. Beyin tümörleri, karaciğer tümörleri, böbrek tümörleri ve kemik tümörleri kötü huylu solid tümörlerdendir.

Solid Tümörlerin Tedavisi

Tedavi yönteminin belirlenebilmesi için solid tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu tespit edilmelidir. Yapılan tetkikler sonrası tümörün çeşidi belirlenerek uygun tedavi şekline karar verilir.

15 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?