Spor Yapan Birinin Kanser Olma İhtimali Nedir?

Düzenli yapılan spor hareketleri, dengeli beslenme ve stressiz bir yaşam, sağlık için en ideal koşulları sağlar. Giderek yaygınlaşan kansere çözüm arayan araştırmacılar, sürekli olarak yapılan egzersiz hareketlerinin kansere nasıl bir etkisi olduğunu inceliyor. Yapılan değerlendirmelerde, kanser ve egzersiz arasında doğrudan bir ilişki olduğu saptanmıştır.

Doğru Beslenme ile Birleştirilen Düzenli Sporun Kansere Faydaları Nelerdir?

Tabi ki tek başına yapılan spor hareketleri yeterli değildir. Fiziksel aktivitenizi artırırken, doğru bir şekilde beslenmeniz de son derece önemlidir. Yeterli sıvı tüketmek, işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalmak, lifli gıdalara ağırlık vermek, yaptığınız egzersizin etkisini kat kat güçlendirecektir.

Spor yapan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskleri normal insanlara göre çok daha düşüktür. Bilindiği gibi kanser, bağışıklık sisteminin zayıf olması sonucunda hızla yayılabilir. Yapılan sporlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirirken, hücre duvarlarında aşırı enerji birikmesini önleyerek, vücuttaki enerjinin düzenli bir şekilde akışını sağlar.

Kolon kanserine yakalanma riski olan erkeklerin spor yaparak, kırmızı et tüketimlerini azaltarak, fazla kilolarından kurtularak, alkol ve sigara alışkanlıklarını bırakarak kanserden kurtulabildikleri gözlemlenmiştir.

Egzersiz Yapmak Meme Kanseri Riskini Yüzde 20 Azaltır

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, özellikle östrojenle ilgili kanser türlerinde oldukça etkili sonuçlar verir. Her gün düzenli olarak yapılan 1 saatlik egzersiz bile, meme kanserine yakalanma riskini yüzde 20 oranında azaltır. Menopoza henüz girmemiş kadınlarda bu oran daha da fazla olmaktadır.

Spor Yaparak Kanserli Tümör Oluşumları Nasıl Engellenir?

  • Kandaki glikoz ve insülin düzeylerini normal değerlere düşürür.
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kortikosteroid hormonlarının artmasını sağlar.
  • Testosteron seviyelerini yükselterek, direnci artırır.
  • Kanserle mücadele eden T hücrelerinin insülin reseptör miktarlarını çoğaltır.
  • İnterferon üretimini artırır. İnterferonlar; vücuttaki hemen hemen her hücre tarafından sentezlenen; bakterilere, virüslere ve tümörlere tepki gösteren proteinlerdir.
  • Vücuttaki enerjinin kaynağı olan glikojen sintaz üretiminin çoğalmasını sağlar.
  • Akyuvarların işlevselliklerini artırır.
  • Kanser tedavisinde tümörlü hücrelerin kontrol altına alınması ve yok edilmesi için kullanılan C vitaminin çalışmasını düzenler.
  • Erken kanser vakalarındaki onkogen aktivasyonunu engellemeye yardımcı olur.
  • Sütün içindeki, demirin bağlanmasını ve bakterilerin yayılmasını önleyen laktoferrin maddesinin kandaki miktarını çoğaltır.

Düzenli olarak yapılan spor sadece fiziksel değil aynı zamanda psikolojik olarak da çok faydalıdır. Stresin azaltılmasına ve vücuttaki enerji akışının düzgün bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan spor ile daha sağlıklı bir yaşam mümkündür.

14 Ekim 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?