Stres Kansere Neden Olur Mu?

Stresin pek çok hastalığa neden olduğu, artık bilinen bir gerçektir. Fazla stres insanları yorar, enerjilerini tüketir ve uyku düzenini altüst eder. Stres biriktikçe kalpte aritmi, bağırsaklarda gaz, midede ülser, gastrit ve reflü oluşur. Stres, tehlike anında kişinin savunma sistemini harekete geçirir, farklı bir çevreye girdiğinde kişinin adaptasyonunu sağlar fakat kronikleşmiş stres vücut için oldukça tehlikelidir. Baş ağrısı, halsizlik, saç dökülmesi, hafıza kaybı, sivilce oluşumları, kalp krizi, astım, sindirim sorunları ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi pek sağlık sorunu, kronik stresin neden olduğu sıkıntılardır.

Stres ile kanser arasındaki ilişki

Sağlık için bu kadar zararlı olan stresin tetikleyebileceği bir diğer hastalık da kanserdir. Yapılan araştırmalarda stres ile kanser arasında çok ciddi bağlar olduğu kanıtlanmıştır. Kanserojen maddelerden daha çok etkili olan stres, hücre duvarında yoğun bir elektriksel alan yaratarak hücrelere zarar verir.

Kanserli hücreler gözlemlendiğinde çevrelerinde çok yoğun bir enerji duvarına sahip oldukları görülmüştür. Biriken bu enerji vücuttan atılmadığında hücrelerin yapıları bozularak kanser oluşumu riskini artırırlar. Olumsuz düşünme alışkanlığı, hareketsiz yaşam, teknolojik aletlerle çok fazla temas halinde olma, stresi artıran temel nedenlerdir. Yaşam şeklinin değiştirilmesi, hücrelerde biriken enerjinin hareket etmesini sağlayacak, yoğunlaşarak hücre yapılarını bozmasını önleyecektir.

Gündelik yaşanan sıkıntılarla baş etmek en çok bağışıklık sistemini etkiler. Sorunlarla mücadele etmeye çalışan kişilerde kortizol ve noradrenalin gibi stres hormonları yoğun bir şekilde salgılanır. Bu hormonlar sinir sistemini harekete geçirerek kalp atışlarını hızlandırır ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Normal düzeyde salgılanan stres hormonları vücut için hiçbir tehlike oluşturmazken hücreler içinde fazlaca birikmeleri, sitokin gibi iltihaba neden olabilecek tepkileri uyaran maddelerin serbest kalmalarına neden olabilirler. Sonuç olarak stresin fazlası iltihap oluşumuna neden olabilir, bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar.

Bağışıklık sisteminize dikkat edin!

Her gün, stres altında kalarak bir miktar kanser hücresi oluşturabiliriz, fakat bu hücreler bağışıklık sistemimiz tarafından yok edilirler. Stresin artması ve kronik hale gelmesi kanser hücrelerinin sayısını artıracağından bağışıklık sistemimizin fazla çalışmasına ve bu hücrelerle baş edememesine neden olabilir. Kişinin günlük hayatında hareket yoksa, sağlıklı beslenmiyorsa ve sürekli radyasyona maruz kalıyorsa bağışıklık sistemi zayıflar. Güçsüz olan savunma sistemine stres ile ekstra yük bindirilmesinin sonuçları, kötü etkiler yaratabilir.

Stres ile mücadele ederek kanser oluşmasını engelleyebilir miyiz?

Stresin tamamen yok edilmesi mümkün değildir fakat kontrol altına alınması kişilerin yapabileceği bir şeydir. Stresi oluşturan sebeplerle nasıl mücadele edildiği, stres anında nasıl tepkiler verildiği çok önemlidir. Düzenli egzersizler yapmak, negatif enerji yayan insanlardan uzak durmak, olumsuz düşünme alışkanlığını bırakmak, taze ve işlenmemiş gıdalar tüketmeye özen göstermek ve radyasyon yayan cihazlarla teması sınırlandırmak, stresi azalttığı gibi kanser oluşumunu da azaltabilir.

16 Eylül 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?