Sürekli (Kronik) Öksürük Akciğer Kanseri Belirtisi Midir?

Akciğer kanseri vakalarında ilk akla gelen şey hastanın ne denli sigara kullandığıdır. Akciğer kanseri bir gerçektir ki sigara içen kişilere özel bir kanser olarak kabul edilmektedir. Fakat çok düşük ihtimalle de olsa sigara içmeyen kişilerde de görülme olasılığı vardır. Akciğer kanserinin diğer kanser türlerine göre tehlikeli bir boyut almasının nedeni ilk başlangıçta pek belirti vermemesi ve sinsice ilerlemesidir. Akciğer kanseri bir belirti vermeye başladığında 3. Evreye kadar ulaşmış olmaktadır. Akciğer kanseri vakalarında çoğunluk kanserin boyutu ilerledikten sonra doktora başvurmakta ve dolayısıyla erken teşhis imkânından yararlanılamamaktadır. Erken teşhis edilemediği için kanserli dokunun alınması gibi bir olanakta sağlanamamaktadır. Toplum olarak fazla sigara tüketimi nedeniyle akciğer kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak gerçekten çok önemli bir yer tutmaktadır.

Sürekli Devam Eden Kronik Öksürük Akciğer Kanseri İçin Bir Belirti Midir?

Sürekli öksürük yalnızca akciğer kanserine özgü bir belirti olarak kabul edilemez.  Kronik öksürük akciğer ve akciğer harici solunum sistemi ile alakalı bir hastalığın belirtisi de olabilir. Sigara içenlerde daha sık karşılaşılan öksürük birçok kişilerce olağan bir durum olarak kabul edilir ve “sigara öksürüğü” adı verilir. Fakat uzun yıllar sigara kullanan kişilerin sürekli devam eden kronikleşmiş öksürüğe karşı duyarlı olması gerekir. Antibiyotikli ilaçların kullanımı ile devam eden, gün geçtikçe şiddetini artıran, çok uzun süre devam eden, kanlı ya da balgamlı olan ve gece uykudan uyandıracak boyutlardaki öksürük, akciğer kanseri ile ilişkili olabilir. Öksürük aynı zamanda bronşit hastalığında da oldukça fazla karşılaşılan bir bulgudur. Bronşit nedeni ile meydana gelen öksürük özellikle bazı vakalarda kanlı, sarı ya da yeşil renkte balgam ile bir arada ortaya çıkar. Bronşlar akciğer kanserinin başlangıç yeridir. Bu nedenle sigara kullananlarda görülen bronşit öksürüğü ilaçla tedavi edilse de akciğer kanserine dönüşme riski fazladır ve her zaman dikkat edilmelidir.

Akciğer Kanserinin Diğer Belirtileri Nelerdir?

  • Kanama: Akciğer kanseri vakalarında en korku uyandıran ve hastaları doktora yönelten belirtilerden bir tanesidir. Ancak kanama akciğer kanserinin ilerlemiş vakalarında ortaya çıkan bir belirtidir.
  • Göğüs Ağrısı: Yine göğüs ağrısı da akciğer kanseri vakalarında sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir ve kanserin ilerlemiş evresinde daha sık karşılaşılır. Göğüs ağrısı her akciğer kanseri vakasında oluşmaz. Kanser iç bölgelerde bir yerde oluşum göstermişse eğer hasta pek ağrıya maruz kalmaz.
  • Nefes Darlığı: Nefes darlığı akciğer kanseri belirtilerinin başında gelmektedir. Fakat yine erken bir belirti değildir. İlerleyen zamanlarda ortaya çıkmaktadır.
  • İştahsızlık ve Kilo Kaybı: İştahsızlık ve ani kilo kaybı akciğer kanserinin ilerleyen safhasında ortaya çıkan belirtilerdendir. Kilo kaybı çok fazla yaşanıyorsa bu akciğer kanserinin oldukça fazla ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Bu tür hasta gruplarında uygulanan tedaviler pek başarılı olamamaktadır.
  • Hırıltılı Solunum: Astım, bronşit tarzı hastalıklarda hırıltılı solunum ile daha fazla karşılaşılmaktadır. Ancak hırıltılı solunum bir akciğer kanseri belirtisi de olabilir. Bu nedenle hırıltılı solunum yaşayan kişilerin bu durumu ihmal etmemeleri gerekir.
  • Halsizlik: Halsizlik yine birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi akciğer kanserinde de belirti olabilir. Yine kanserin ilerleyen safhalarında halsizlik belirtisi ile daha sık karşılaşılır.

01 Ekim 2013

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?