Tırnakta Kanser Olur Mu?

Kanser denince aklımıza ilk olarak akciğer, kemik kanseri ya da pankreas kanseri gibi sık karşılaşılan kanser türleri gelir. Cilt kanseri gibi deride oluşan kanserlerde ise yüz, bacak veya kol bölgesini düşünürüz. Ancak, nadiren olsa  cilt kanseri tırnakların altında da görülebilir. Buna bir örnek vermek gerekirse ünlü sanatçı Bob Marley, ayak tırnağındaki melanomdan 36 yaşında ölmüştü. Tırnakta kanser daha çok koyu tenli bireylerde görülür.

Tırnakların yapısı sağlığımız hakkında ipuçları verebilir. Tırnakların biçimi, beslenme şekli ve alınan ilaçlar tırnaklarda bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bu hastalıklardan biri de tırnak kanseridir. Tırnakların birbirinden ayrılması, çukurlaşması, tırnaklarda çukurluklar meydana gelmesi, yumrulaşması, üzerlerinde çizgiler oluşması ve tırnakların kurulaşması tırnak tümörü belirtilerinden biri olabilir.

tırnakta kanser olur mu

Tırnakta Kanser Teşhisi

İyi huylu ya da kötü huylu (habis tümörler) tırnakların dokusunu etkileyebilir ve distrofiye neden olabilir. İyi huylu tümörler arasında myks kistleri (sıvı dolu şişlikler), piojenik granülomlar ve glomus tümörleri bulunur. Kanserli tümörler arasında Bowen hastalığı (cilt kanserinin erken bir formu), skuamöz hücreli karsinom ve malign melanoma bulunur. Doktorlar kanserden şüphelendiğinde biyopsi yaparlar ve mümkün olan en kısa sürede tümörün tamamen çıkarılmasını tavsiye edebilirler.

Tırnakta koyu renkli bir şerit olması tırnağın malign melanomasının ilk belirtisi olabilir. Tırnak dokusundaki pigment hücreleri malign hale gelebilir ve bir melanoma dönüşebilir. Bu son derece endişe verici bir durumdur ve “Hutchinson” işareti olarak bilinir. Hutchinson işareti, kütikül veya tırnak katlaması (tırnağın ve cildin buluştuğu tırnak plağının kenarlarındaki sert cildin katlanması gibi) çivi çevresindeki bölgeye uzanan siyah, kahverengi veya gri renk değişikliğidir. Bu işaret, tırnak plağının altındaki yumuşak dokunun melanom olduğu anlamına gelebilir. Bu işaret mevcut olduğunda, doktorlar kanser bulgusunu teşhis etmek için biyopsi yapar. Melanom, Hutchinson işareti yokluğunda da ortaya çıkabilir.

Tırnak kanserini tespit etmek için tırnaktaki koyu renkli şeritin yanı sıra kaybolmayan kırmızı çizgilere de bakılabilir. Bunlar skuamoz veya bazal hücreli karsinomu gösterebilir. Tırnak derisinin etrafında, geçmeyen siğiller de kanser işareti olabilir. Buna ek olarak, tırnaklarda kalınlaşma, tırnakların oluklarında ağrı ya da başka değişiklikler fark ederseniz, bir değerlendirme için bir dermatologla görüşmelisiniz.

Güneşe maruz kalma, tırnaklarda kalıcı hasarlara neden olabilir bu da kalıcı olarak tırnağa zarar vererek cilt kanseri riskini arttırmaktadır. Tıpkı yüzünüz ve güneşe maruz kalma riski yüksek olan diğer uzuvlarınızı koruduğunuz gibi tırnaklarınızı da güneşten korumalısınız.

 

20 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?