Tiroit (Tiroid) Kanseri Nedir?

Tiroit bezinde bulunan hücrelerde gelişen asalak hücrelere tiroit kanseri denir. Kanserin görülme sıklığı diğer kanser türlerine göre daha azdır ve yine diğer kanser türlerine göre hastalığın seyri daha iyidir. Eğer hastalığa doğru teşhis yapılır ve doğru tedavi yöntemleri uygulanırsa hastalık tamamen yok edilebilir. Böylece hasta uzun süre yaşamına devam edebilir. Bu kanserin riski kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Kanserin riski erkeklerde %0.25, kadınlarda ise bu risk %0.7’dir. Toplumda bu hastalığın görülme sıklığı %4.2’dir ve tüm bu verilerden de anlaşılacağı gibi çok sık rastlanan bir kanser değildir. ABD’de her yıl bu kanserin 12.000 yeni vakası ortaya çıkmaktadır.

Tiroit kanseri tek tip bir kanser türü değildir. Tiroit kanseri tipleri 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar sıklık sırasına göre:

  • Papiller kanser,
  • Folliküler kanser,
  • Medüller kanser,
  • Anaplastik kanserdir.

Papiller kanser, tiroit kanserlerinin %80’ini oluşturur. Hastalıkta belirti görülemeyebilir, hatta uzun yıllar tiroit bezinde sessiz sedasız kalabilir. Her yaşta görülse de en sık 40’lı yaşlarda görülür. Genellikle iyi seyreden bir kanser olsa da başka organlara yayıldığında hastalığın seyri kötüleşebilir. Hastalık gençlerde daha iyi seyreder.

Folliküler kanser, papiller kansere göre oldukça az görülse de papiller kanserden sonra en çok görülen tiroit kanseridir. Folliküler kanser de tıpkı papiller kanser gibi başka organlara yayılabilir. Bu kanser tipinin yayıldığı yer genellikle tiroit bezinin zarı ve damardır. Daha çok akciğerdeki ve kemiklerdeki damarlara yayılsa da yakın yapılara, örneğin nefes borusuna bile yayılabilmektedir. Hastalarda çok hızlı seyreden bu hastalık, geçti denildiği anda yeniden başlayabilmektedir. Gençlerde daha az rastlanan bu kanserin bir özelliği de daha çok 50 yaşından sonra ortaya çıkmasıdır.

Medüller kanser, diğerlerine göre biraz daha ciddi bir kanserdir. Bu hastalıkta tiroit bezinin alınması gerekir. Hastalık lenf bezlerine yayılmışsa bu bezlerin de ameliyatla alınması gerekir. Bu hastalığa yakalanmış hastaların yaklaşık ¼’ünde ailesel geçiş tespit edilmiştir. Yani ailesinde bu hastalık olanlarda risk artmıştır.

Anaplastik kanser, tiroit kanserlerinin arasında nadir rastlanan bir kanser tipidir. Çok hızlı seyreden bu kanser türünde radyoterapi ve kemoterapi uygulanır.

Tiroit Kanserinin Nedeni Nedir?

Tiroit kanserinin nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen uranyum gibi bazı radyoaktif maddelerden şüphelenilmektedir.

Tiroit Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Tiroit kanserlerinin çoğu belirti vermez. Bu yüzden de birçok tiroit kanseri hastasında şikâyet olmaz. Fakat bazı tiroit kanseri vakalarında lenf bezleri büyümüş ve boyunda kitle oluşmuştur. Hastaların küçük bir bölümünde ise boğazda sıkıntı duyma, ağrı, güçlükle nefes alma, sesin kısılması, güçlükle yutma olabilir.

Tiroit Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tiroit kanserlerinin tedavisinde tiroit bezi ameliyatla çıkarılır. Tiroit bezinin tamamı çıkarıldıktan sonra etrafındaki lenf bezleri de alınır. Tiroit bezinin tamamının çıkarılması ameliyat sonrası tedavi için önemlidir. Yoksa tedavi işe yaramaz

16 Eylül 2012

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?