Tomoterapi Cihazı ve Tedavisi Nedir?

Kanser ne kadar erken fark edilirse, kanserden kurtulmak o kadar olasıdır. Kanserin erken teşhis edilebilmesini sağlayan görüntüleme metotları ile hastalar başarılı bir şekilde tedavi edilebilmekte ve kaliteli bir yaşam sürebilmektedirler. Radyoterapi alanındaki gelişmeler, bu teşhisi kolaylaştırdığı gibi kanseri korkulacak bir hastalık olmaktan da kurtarıyor. Radyasyon Onkolojisi alanında en yeni teknoloji ürünü aletlerden biri olan tomoterapi cihazı bu gelişmelerin bir ürünüdür.

Tomoterapi Cihazı

Tomoterapi cihazı, nokta atışları yaparak, yalnızca kanserli hücreleri hedef alır. Tomoterapide her hastaya özel kişiselleştirilmiş ışın tedavileri uygulanır. Bu tedavide kemoterapinin ve radyoterapinin yan etkileri minimuma indirilir.

Tomoterapi Cihazı ve Tedavisi Nedir?

Bilgisayarlı tomografi sisteminden esinlenilen tomografi cihazının içinde tomografi tüpünün yerine Lineer hızlandırıcı vardır. Lineer hızlandırıcı gantri yapıda olup, üç boyutlu ve ileri düzey bir görüntüleme yapar. Ayrıca tomoterapi cihazında sarmal olarak ileri düzey ışın tedavileri yapılabilir. Durmaksızın dönerek sarmal biçimde ışınlama yapan tomoterapide, kesitler şeklinde tarama yapılır.

Tomoterapideki “tomo” kelimesi, Yunanca ve Latince’deki “kesit” anlamındadır. Kesit tedavisi şeklinde de ifade edilebilen tomoterapi, parçalar halinde tümörü tarar ve sadece tümöre odaklanarak o bölgeye ışınlama yapar. Tomoterapi cihazının çalışma sistemi, ucu çok ince bir kalemin farklı açılardan üç boyutlu ve değişik renklerde bir organı boyamasına benzetilebilir. Oldukça hassas çalışan tomoterapi cihazı, hayati önemi olan organları koruduğu gibi sağlıklı organların da fonksiyon kaybetmesini engeller.

Tomoterapi Tedavisi

İleri teknoloji görüntüleme sistemlerinden biri olan tomoterapide, her ışınlama seansında, oldukça düşük dozlarda, 3B ya da 3D bilgisayarlı tomografi görüntüleri alınır. Hastanın tümörlü bölgelerinin yerleri her gün 3B olarak tespit edilir. Tümörün yeri değişirse bu anında fark edilebilir. Tümörün yerine ve büyüklüğüne göre kişiselleştirilmiş bir tedavi uygulanır. Tomoterapi cihazı ile kanserli hücrelerin dokular üzerindeki x, y ve z koordinatları kesin bir şekilde tanımlanabilir. Böylece çevredeki dokuların zarar görmesi engellenerek yan etkiler azaltılabilir. Sağlıklı dokular korundukça hastanın hayat kalitesi de artmaktadır. Ayrıca tedavideki başarı oranı artar ve yeniden kanser olma riski düşürülür. Tomoterapi cihazı; radyoterapi, radyocerrahi ve hipofraksinasyon tedavilerinde de kullanılabilen bir cihazdır.

25 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?