Tümöral Lezyon Nedir?

Hasta olmayan dokulara etki ederek; çok şiddetli ağrılara, sakatlıklara, şişliklere ve kırıklara yol açabilen tümöral lezyonların bazıları kendi kendilerine iyileşebilirken, bazılarının uzun bir tedaviye ihtiyacı vardır. Bazı tümöral lezyonlar ise kısa sürede yayılarak hastanın ölmesine neden olabilmektedirler.

Tespit edilmesinin yanı sıra tedavisinin de son derece zor olduğu kemik tümörleri ve tümöral lezyonlar, hem vücuttaki yerleşimleri hem de kökenleri bakımından oldukça farklıdır. Tümöral lezyonlar; iskelet ya da kas sisteminde herhangi bir dokuya yerleşebilirler. Her yaşta görülebilen tümöral lezyonlar; kemik dokusundan, kıkırdak dokudan, fibröz dokudan ya da kan damarlarından köken alabilirler.

Tümöral Lezyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemik içinde meydana gelen tümöral lezyonlar incelenirken, lezyonun türü tespit edilir ve uygun tedavi seçeneğine karar verilir. Bu tip lezyonların değerlendirilmesi biyopsi ya da daha ileri tetkikler yardımıyla yapılır. Tümöral lezyon tedavisinde öncelikle hastadan hikayesini anlatması istenir. Fiziki muayenesi yapılır, çekilen radyografiler ayrıntılı bir biçimde incelenir. Hastanın kaç yaşında olduğu, tümöral lezyonun kemiğin neresine yerleştiği, ne kadar lezyon oluştuğu ve lezyonun şekli, tedavi yöntemini belirler.

tümöral lezyon nedir

Bazı tümöral lezyonlar belli yaşlarda görülürler. 5 yaşından küçük çocuklarda görülebilen tümöral lezyonlar ile 30 yaşın üstündeki kişilerde görülen tümöral lezyonlar farklı olabilir. Bazı lezyonlar birbirine çok fazla benzer ve radyografilerde ayırt edilmeleri oldukça güçleşir. Bu durumda hastanın yaşı ve diğer faktörlere bakılarak tümöral lezyonun türü tespit edilebilir.

Tümöral lezyonlar iyi huylu olabildikleri gibi kötü huylu da olabilirler. İyi huylu lezyonların belli sınırları olur ve oldukça yavaş büyürler. Kötü huylu lezyonların ise belli sınırları olmaz ve çok hızlı bir şekilde büyüme ve yayılma eğilimi gösterirler. Kemikte bulunan tümöral lezyonlar soliter yapıdadırlar ve kemik taraması ile tespit edilebilirler.

Lezyonların tedavisi için şekillerin tespiti son derece önemlidir. Tümöral lezyonlar başka bir hastalık için tedaviye gidildiğinde tesadüfen anlaşılırlar. Tümöral lezyonlar kemik içinde yıllarca pasif bir şekilde bulunabilirler. Kırık tedavisi için hastaneye giden bir kişide tümöral lezyon tespit edilebilir. Kırık kemiğin tedavisi yapıldıktan sonra lezyonun takibine başlanır. Kimi hastalarda kırığın tedavisi bitmeden biyopsi yapılması gerekebilir. Lezyon nedeniyle oluşan patalojik kırık fark edilmediğinde hastanın hayatı tehlikeye girebilir.

24 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5 üzerinden 5,00)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?