Yemek Borusu Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yemek borusu kanserinin bir diğer adı Özofagus’tur. Yemek borusu ağızdan mide organına kadar uzanan yiyeceklerin mideye ulaşmasını sağlayan bir organımızdır. Yemek borusu kanseri ise; yemek borusundaki hücrelerin temel yapılarının bozulması sonucunda ortaya çıkar. Böylece yiyeceklerin mideye ulaştırılmasında güçlükler yaşanmaya başlar. Yemek borusu kanseri bireylerin beslenmelerine doğrudan etki eder. Bu durum ise yutma güçlüğü yaşama ve yiyeceklerin yemek borusuna takılma hissi gibi belirtilerin oluşmasına neden olur. Böylece kusma ya da yutulan gıdaların tekrar ağza geri gelmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır. Ayrıca özellikle karın bölgesinde yanma hissi ve yiyeceklerin yutumu sırasında ağrılı durumların oluşması gibi belirtiler, yemek borusu kanserinde sık karşılaşılan belirtilerdir.

Yemek borusu hücrelerinin bozulmasıyla meydana gelen yemek borusu kanserinin ilk aşamalarında sadece katı gıdalar yutulamazken, ilerleyen aşamalardan sonra; su içerken dahi güçlükler yaşanılmaktadır.

Yemek Borusu Kanserinin Temel Belirtileri Nelerdir?

  • Kusma ve yutulan gıdaların tekrar geri gelmesi
  • Aşırı tükürük salgısının oluşması
  • Ses kısıklığı ve öksürük nöbetleri
  • Yutma güçlüğünün yaşanması
  • Yeme borusunda yiyeceklerin takılması hissinin oluşması
  • Karın bölgesinde ağrı ve yanma
  • Ciddi kilo kaybının yaşanması

Yemek borusu kanseri, obezite sorunu yaşayan, alkol ve sigara kullanan, aşırı sıcak içecekler tüketen bireylerde ve ileri yaştaki erkek ve kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra reflü hastalığına bağlı olarak gelişen Barrett Özofagus rahatsızlığı olanlarda da yemek borusu kanserinin oluşması riski bulunmaktadır. Ayrıca kazaya ve intihar girişimlerine bağlı olarak; tuz ruhu, çamaşır suyu ya da çeşitli deterjanları içmiş olan bireylerde de Akalazyada hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık ise yemek borusu kanserine neden olabilmektedir. Yemek borusunun teşhisi günümüz sağlık teknolojisinde oldukça pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Yemek borusunun endoskopik incelemesi ve ilaçlı film yöntemi ile incelenmesi sonrasında kanser teşhisi konabilmektedir. Bu noktada hastalığın ne ölçüde yayıldığının öğrenilebilmesi için ise; tomografi, MR, PET ve ultrason gibi görüntüleme teknolojileri kullanılmaktadır.

Yemek Borusu Kanseri Tedavisinde Tercih Edilen Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi müdahale yemek borusu kanserinde en çok tercih edilen tedavi şeklidir. Ameliyatın yapılamadığı durumlarda ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi (radyoterapi) gibi farklı tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Cerrahi müdahale; yemek borusundan başlayıp karın içine kadar devam eden bir operasyonu ifade etmektedir. Yemek borusu organı diğer hayati organlarla oldukça yakın bir konuma sahiptir. Bundan dolayı yemek borusu ameliyatının yapılması oldukça zor olmaktadır. Işın tedavisi ise kanserli hücrelerin yok edilmesi için yüksek enerjili ışınların kullanılmasıdır. Yemek borusu tedavisinde tercih edilen bir diğer yöntem ise kemoterapidir. Bu yöntemde kanserli hücrelerin yok edilmesi için kanser ilaçları kullanılır.

 

28 Ekim 2017

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?