Yüksek Radyasyon Kanser Yapar mı?

Teknolojinin gelişmesi, radyasyon gücü yüksek olan yeni makine, cihaz ve aletlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu cihazlar veya aletler insan hayatını büyük ölçüde kolaylaştırırken, insan sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokmaktadır. Ülkemizde ve dünyada kanser vakalarında özellikle gelişen teknolojiyle birlikte doğru orantılı bir artış gözlemlenmektedir. Bu gözlem nedeniyle de kanser ve radyasyon arasındaki ilişki son derece dikkat çekmektedir.

Kanser ve radyasyon arasındaki ilişkiye değinecek olursak, bu konuda ilk verebileceğimiz örnek; Çernobil faciasıdır. Çernobil faciası ile birlikte birçok kişi kanserden etkilenmiş ve hatta kanser nedeniyle radyasyon yayılımı ciddi derecede artmış, ülkemizde de Karadeniz bölgesi bu radyasyon yayılımından etkilenmiştir. Bu etki sonucunda ise özellikle Karadeniz yöresindeki vatandaşlarımızda kanser oranında ciddi bir artış öne çıkmıştır. Söz konusu sonuçlardan ötürü radyasyonun kanser vakalarında son derece etkili olduğu yorumunu yapabilmek mümkündür.

kanser ve radyasyon

Radyasyon Vücuda Nasıl Zarar Verir?

Radyasyon, aslında X ışınlarından oluşmakta ve bu X Işınları birçok atomun veya molekülün, yapısında birtakım bozulmalara neden olmaktadır. Bir insanın sürekli olarak X ışınına maruz kalması ya da yüksek miktarda X ışınına maruz kalması, hücreler içerisinde birtakım ayrışmaların ve bozulmalarına meydana gelmesine neden olmaktadır. Yüksek miktarda veya sürekli bir şekilde X ışınına maruz kalan bir organ, düzenli bir şekilde görevini yerine getirememektedir. Haliyle bu durum radyasyon kanseri belirtileri olan, konuşma bozuklukları, doku bozuklukları, sinir bozuklukları ve daha birçok vücut fonksiyonun bozulması sonucu ortaya çıkarmaktadır.

X ışınlarına karşı bir süre karşı koymaya çalışan hücreler ve vücut fonksiyonları, bu ışınlara maalesef ki bir süre dayanabilmektedir. Sonrasında ise artık dayanamamakta, hücre bozulmaları ortaya çıkmakta ve hatta DNA’da bile bozulmaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle DNA’da meydana gelen bozulmalar, sonraki kuşaklara direkt olarak etki etmektedir. DNA, nesilden nesle aktarılabilen ve yeni nesilde sadece ufak değişikliklerin gözlendiği bir maddedir. Haliyle yüksek radyasyona maruza kalan bir DNA, artık bozulmuştur ve gelecek nesillerde bu DNA’yla karşı karşıya kalacaktır. Haliyle kanserin genetik olmasının en büyük nedeni ise radyasyondan etkilenmiş DNA’dır. “Radyasyon kanser yapar mı?” sorusunun cevabı ise burada ortaya çıkmaktadır.

09 Şubat 2018

Yazıya Oy Verin:

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz oylama yapılmamış.)
Loading...

Kanserden Korkma

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?